Klastriklubis jagati parimaid ekspordipraktikaid

Postitatud 09. november 2018

Novembrikuise klastriklubi kohtumise fookus oli suunatud ettevõtete rahvusvahelistumisele ning eksporditemaatikale ehk kuidas klastrid saavad toetada eksporti.

Tegemist oli kolmanda rahvusvahelise kohtumisega sarjast International Clusters Meetup, kus sedapuhku võõrustati Läti IT klastri ning Rootsi teadusinstituutide konsortsiumi RISE ja Fiber Optic Valley klastri esindajaid.

Läti ja Rootsi ja Eesti IT-klastrite poolt läbiviidud ühisprojekti ICT Meta Cluster tutvustanud Torbjörn Jonsson Fiber Optic Valley`st tõi välisturgudele sisenemise oluliste eelsammudena välja kaasamist (ideede skautimine, tasuvusanalüüsid, matchmaking), ettevõttepõhist ettevalmistust (idee valideerimine, selge väärtuspakkumise loomine, toote/teenuse eeltestimine, coaching) ning eksporditurgude analüüsimist ja võrgustiku tekitamist. Seda kõike meta-klastri raames ka kolme riigi IT-ettevõtetele teenusena pakuti. Projekti tulemusena õnnestus ettevõtetel valitud kolmel sihtturul (Kanada, Araabia Ühendemiraadid, Lõuna-Aafrika) luua 14 toimiva müügiga kontakti, seejuures on mitmed projektid veel töös. Peamiste õppetundidena rõhutati klastri kui ühis- ja ristturundusplatvormi mõju kliendi usaldusväärsuse tekitamisele, sihturgudel kohaloleku vajadust ning põhjalike müügimaterjalide olulisust. Projekti elluviimist kaasrahastas Interreg Kesk-Läänemere programmist.

Klastri positiivset ekspordimõju jagas klubilistele ka Eesti Puitmajaklaster, kelle juhi Eeva Vahtramäe sõnul on kohalikke tugevaid majatootjaid, tarneahela partnereid ning teadus- ja haridusasutusi ühendav võrgustik arenenud tänaseks tugevajs koostööplatvormiks. mis tegeleb sektori eesmärgistatud turunduse ning arendustegevuste koordinaatorina. Klastri ekspordisuunaliste tegevustega on suudetud oluliselt parandada klastris osalevate ettevõtete rahvusvahelist konkurentsivõimet, suurendada lisandväärtust ning ekspordikäivet, tõstes Eesti üheks juhtivaks puitmajade eksportööriks Euroopas. Klaster on rahvusvahelisel ettevõtluse edendajate konkursil European Enterprise Promotion Awards valitud kolme parima rahvusvahelistumise näite sekka.

Klastriklubi võõrustajaks oli seekord jagatud kontoripindu pakkuv täisteenusbüroo Workland, mis tegutseb kõigis Balti riikide pealinnades. Augustis 2018 Vabaduse väljaku lähedal avatud tööala eesmärk on olla kasvulavaks väikestele ja alustavatele ettevõtetele ning vabakutselistele, luues töökeskkonna, mis pakub võimalust töötada kõrvuti teiste ettevõtjatega, leida nende hulgast koostööpartnereid ja viia ellu ühiseid projekte.

 

Allikas: Tallinna Ettevõtlusamet